Ręcznie robiony kubek – warto?
Wielu ludzi przechodzi obok kiermaszów rękodzieła obojętnie; no bo co może być niesamowitego w kilku stoiskach? Przecież szkoda tracić czasu na przedzieranie się przez cały ten tłum ludzi. No właśnie… Skąd w takim razie ten tłum?

Mistyka
Z ceramiką jest jak z miejską legendą. Wszyscy ją znają, tylko niektórych szczerze ciekawi, a opowiadać o niej mogę wyłącznie nieliczni. Jest jak ważony eliksir – dokładna, mocna, na każdego oddziałująca w inny sposób. Nie można porównać jej do Bazyliszka, bo zamiast zmieniania ludzi w kamień, otwiera w ich głowach nowe perspektywy. Skoro jednak jest mistyczna, przyciąga do siebie tylko wybranych.

Magnetyzm
Co sprawia, że gliniane rękodzieło jest tak wyjątkowe? Czym jest czynnik „x”, który wyróżnia ceramiczny hand made nad inne? Można zacząć od oryginalności, która jest nieodłączną cechą sztuki, albo od niezwykłej sensualności, jaka kryje się w każdym z moim kubków. Tworze je nie tylko ze względu na wygodę, która ułatwi Twoje codzienne życie, ale też przez wzgląd na emocje, jakie przeszyją Cię od pierwszego spojrzenia na szkliwo, a które będą stale narastać – wraz z każdym zetknięciem Twoich ust.

Moc
Glina, ceramika – na ogół, materiały kojarzone z kruchością i dołączoną instrukcją „ostrożnie!”. Cóż, tym razem nie do końca będzie ona potrzebna. Moje kubki są mocne, stabilne i wytrzymałe, nie tylko dzięki warstwie szkliwa, jaką nakładam na nie by chronić ich kolor i ogólny wygląd, ale też przez wypalanie w ogromnej temperaturze, która je utwardza i wzmacnia. Każdy z nich jest ręcznie toczony na kole garncarskim i samo to daje im niebywałego temperamentu. Takich prac nie znajdziesz w wielu sklepach, bo towar, który w nich jest wyprodukowano przede wszystkim dla zysku i z potrzeby każdego domu jaką są naczynia. Różnica pomiędzy moimi pracami, a tymi powszechnymi jest taka, że moje kubki tworze z potrzeby piękna, wygody, przyjemności, łącząc je wszystkie w jeden, niepowtarzalny kubeczek.


Minusy?
Przed zakupem czegokolwiek wypada jednak rozważyć wszystkie korzyści i ich ewentualne braki. Tego etapu nie mogłoby tu zabraknąć. Żaden towar nie jest idealny, a świat słynie przede wszystkim z tego, że nie ma na nim nic perfekcyjnego. Wszyscy dążą by stać się bliżsi – lub stworzyć coś, co im na to pozwoli – perfekcji, nieustannie coś poprawiając czy szukając lepszych rozwiązań. Glina nie jest niezniszczalna i to jej pierwszy minus, jednak… czy jest coś, czego nie można uszkodzić? Wadą ręcznie robionych kubków jest ich niepowtarzalność. Żadnego kubka, czarki czy filiżanki nie da się skopiować. Zestaw naczyń może być kompletem jedynie do siebie podobnym, a nie identycznym. Tylko, że patrząc w ten sposób na sztukę, robimy jej krzywdę – ograniczając ją i szufladkując. Nasz zestaw kubków nie musi składać się z takich samych egzemplarzy, niech jednak łączy je… zielona kropka, na przykład.
