Cepeliada Targi Sztuki Ludowej.

Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej

Folk art

Polska niemal od zawsze słynęła z folkloru, dlatego nie trudno się dziwić, że pielęgnuje się to wszystko aż do tej pory. Co roku organizowane są specjalne wydarzenia pod patronatem Ministerstwa Kultury, które mają szerzyć nasze tradycje, zwyczaje i wszystkie niuanse, które wyróżniają nas od innych narodowości. Jednym z największych takich wydarzeń są Targi Sztuki Ludowej w Krakowie. W tym roku organizowane już po raz czterdziesty trzeci.

Prawdziwy chleb, tylko z Krakowa.
Koguciki, sztuka ludowa, kraków.
Wieża ratuszowa na krakowskim rynku.
Ceramika, rękodzieło, Kraków.

Czym jest?

To wydarzenie jest tak naprawdę ogromnym festiwalem przepełnionym pasją, pysznym jedzeniem, przeszłością, która łączy się z każdym jutrem i miłością do życia. Na ten krótki czas, w jedno miejsce zjeżdżają się artyści z całej Polski. Nie tylko by poszerzać wszystkie wasze horyzonty, udowadniać, że „niemożliwe” jest tylko słowem, ale by budować własne, nowe ścieżki. To niepowtarzalna okazja, by spotkać cały tabun fantastycznych ludzi, którzy z przyjemnością poświęcą wam czas i uwagę.

Ręcznie malowane koguciki. Sztuka Ludowa w Krakowie.
Rzeźbiarstwo, ręcznie robione figurki.

Spis treści dla sztuki ludowej

Pierwsze skojarzenie ze sformułowaniem „sztuka ludowa”? Białe chusteczki z wyszywanymi kwiatami, czerwone korale, długie, plecione serwety i ogrom kwiatów. Ale to nie wszystko. Naszym lokalnym folklorem jest własnoręcznie wykonywana biżuteria, ta, robiona z sercem. To będą wszystkie ceramiczne kubki na herbatę, gliniane garnuszki, miski -duże i małe, dekoracje i całe mnóstwo innych rzeczy, które z łatwością znajdziesz na tegorocznych Targach. Wszystkie będą inne, ale każde z nich wyjątkowe.

Rękodzieło w Krakowie. Sztuka ludowa.
Piękne ręcznie robione obrusy prosto z krakowskiego rynku.

Wszystkie drogi do serca

Każda z pań znajdzie coś, co ucieszy jej oczy. Od wyjątkowych kolczyków po mieniące się kolorami ozdoby. Nowe, skórzane bransoletki, inspirowane Prasłowianami zachwycą wszystkie komórki Twojego ciała. Surowe, minimalistyczne, mocne – to tylko kilka słów, które starają się je opisać, aczkolwiek z marnym skutkiem. Człowiek nie wymyślił jeszcze słów, jakie będą w stanie w pełni ująć piękno, które nas bezbrzeżnie zachwyca.

Kolorowe bransoletki, kiermasz rękodzieła - Kraków.
Kolorowe kubki ręcznie robione. Targi rękodzieła w Krakowie.

„Ratujmy ginące piękno”

Tegoroczne, 43 Targi Sztuki Ludowej w Krakowie trwające od 08.08.2019 do 25.08.2019 kładą nacisk na ocalenie dziedzictwa kulturalnego jakim są polskie wsie. Rynek Główny zapełnią nie tylko stoiska uginające się od arcydzieł dużych i małych ale też pokazy taneczne, artyści malujący na szkle czy występy folklorystycznych kapel. Będzie można również spotkać zagranicznych gości wraz z ich specjałami, więc nie pozostaje mi nic innego, jak powiedzieć: do zobaczenia!

Łapacz snów. krakowski rynek.
Kiermasz rękodzieła, ręcznie plecione wianki.
Kapelusze ozdoby z lnu i konopi. Kraków
Stoisko z ikonami malowanymi na drewnie. Kraków.
Przewiń do góry